Консервиране чрез стерилизация.

Стерилизацията е метод за консервиране, при който се запазват до най-висока степен хранителните качества на консервираните продукти. Това е така, защото топлинната обработка става след затварянето на бурканите с капачки(или след запечатването на кутиите) в отсъствието на въздух, съприкосновението с който при открито варене разрушава ценни хранителни съставки и особено витамин С. Могат да се стерилизират всякакви храни-натурални зеленчуци, готови постни ястия и предястия,натурални плодове без и със захар, компоти, гъби, меса, месни ястия, месно-растителни ястия и риба. Освен това трайността на консервирани по друг начин продукти-мариновани зеленчуци, туршии, зеленчукови сокове, мармалади нектари и др.-може да се увеличи значително, ако те допълнително се стерилизират.
При стерилизиране бурканите се пълнят догоре и продуктите се притискат леко с чиста кърпа, сгъната на четири, за да се уплътнят. Течността(захарен сироп в компотите или претрит доматен сос за зеленчуците) се налива до 2см под ръба на буркана. Заливането на компотите с предварително приготвен сироп е за препоръчване, защото в такъв случай захарта се дозира лесно и точно, улеснява се отстраняването на съдържащите се в нея примеси чрез филтриране на сиропа и се осъществява обеззаразяване чрез нагряването. За заливане на 5 буркана се приготвя сироп от 1л вода и 1/2кг захар, като захарта се разбърква, докато се разтвори, разтворът се кипва, обира се пяната и сиропа се сваля от огъня, след което се филтрира през 2 сложени едно над друго сита или през марля. Другият начин е захарта да се насипе върху плодовете в бурканите, след което те се напълват с гореща вода(80˚-85˚С), и след затваряне преди стерилизация се разклащат до пълното й разтваряне. Не бива бурканите да се стерилизират с неразтворена захар.
Бурканите се затварят с капачки с помощта на ръчна затварачка-гривна(чрез силен натиск с две ръце), или чрез специални затварачки с лост или винт. След затваряне на бурканите те се проверяват дали са добре затворени, като с голяма сила се прави опит да се завърти капачката. Ако тя устои на натиска, без да се раздвижи, бурканът е затворен добре. Друг начин за проверка е да се оставят затворените и подсушени буркани обърнати на капачките си върху суха хартия. Ако след 30-40 минути хартията около капачката не се намокри, бурканът е затворен правилно.
След проверката бурканите се поставят в стерилизатора-голям съд(тенджера, казан или тенекия), в който могат да се поберат 7-8 буркана за изваряване. Когато нагряването става отдолу, на дъното на съда се поставя дървена решетка, натрупани клонки или сгънати вестници. Ако нагряването ще става с електрически нагревател, той се поставя върху бурканите, но така, че да не допира до тях. В стерилизатора се налива вода до 2 пръста над горния край на бурканите. Съдът се захлупва с капак, за да заври водата по бързо, и се отбелязва моментът на завирането, откогато се отчита времето за стерилизиране, което е дадено във всяка рецепта и трябва да се спазва най-точно. Това време е достатъчно обаче само ако е спазено условието покачването на температурата до 100˚С да стане за не по-малко от 20 минути. След изтичане на необходимото за стерилизация време нагряването се прекратява и консервите се охлаждат в стерилизационния съд, като се пусне студена вода в него, без да бие пряко в бурканите, за да не се спукат. След 20-25 минути охладените така до около 40˚С буркани се изваждат от съда за доохлаждане на въздух.
При правилно съхраняване на консервите-на хладно място без пряко слънчево облъчване, те имат трайност 1 година и повече. Добре е обаче в домакинството да се приготвят толкова консерви, колкото могат да се консумират до новата реколта. Трябва да се знае, че при по-дълъг период на съхраняване херметизацията се нарушава и консервата се разваля. Признаци за разваляне са подут капак("бомбирала" консерва), мътен сок, паднали на дъното плодове.

Популярни публикации